در روز عید فطر همچون روز طبیعت تصمیمات سخت گیرانه اعمال خواهد شد /دید و بازدیدها از عوامل گسترش کرونا/استفاده از ظرفیت ریش سفیدان برای کنترل کووید۱۹

در روز عید فطر همچون روز طبیعت تصمیمات سخت گیرانه اعمال خواهد شد /دید و بازدیدها از عوامل گسترش کرونا/استفاده از ظرفیت ریش سفیدان برای کنترل کووید۱۹

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان دزفول امید بن عباس سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول عصر امروز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۹۹ در نشست سران عشایر، متنفذین، طوایف، سادات و بزرگان شهرستان دزفول با اعضای شورای تامین در سالن جلسات سپاه، اظهار کرد: یکی از دلایل افزایش آمار مبتلایان به کرونا در دزفول، بیمار یابی و افزایش ظرفیت نمونه گیری به ویژه از اعضای خانواده و موارد تماس نزدیک با بیماران کرونایی است.

وی با بیان اینکه به رغم افزایش آمار مبتلایان، وضعیت شهرستان دزفول تحت کنترل است، افزود: ظرفیت درمانی دزفول هنوز تکمیل نشده ضمن اینکه پیش بینی های لازم برای شرایط حادتر در دزفول نیز انجام شده اما امیدوار هستیم با همکاری مردم به این مرحله نرسیم.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول با تاکید بر اینکه همه افراد در معرض ابتلا به کرونا هستند، یادآور شد: در ابتدا تصور می شد که کودکان به کرونا مبتلا نمی شوند و موارد فوت نیز از بین جوانان نخواهد بود اما رفته رفته با مشاهده فوت جوانان در دنیا و کشور و همچنین ابتلای نوزادان به کرونا تمام این فرضیه ها رد شد.

بن عباس با بیان اینکه میزان ابتلای کرونا در افراد بالای ۵۰ سال بیشتر است، تصریح کرد: فوتی های ناشی از کرونا در دزفول عمدتا بالای ۶۰ سال سن داشته اند ضمن اینکه احتمال فوت در افراد دارای بیماری زمینه ای نیز به دلیل نقص در سیستم دفاعی زیاد است لذا این گروه ها باید مراقبت بیشتری از خود داشته باشند.

دید و بازدیدها از عوامل گسترش کرونا

بن عباس اظهار کرد: براساس تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی دزفول یکی از اصلی ترین دلایل گسترش بیماری در این شهرستان میهمانی های فامیلی و دید و بازدید است لذا مردم نباید منزل هیچ آشنا و فامیلی را امن تصور کنند و با مشاهده فاقد علائم بودن افراد با خیال راحت به دید و بازدید بپردازند.

وی اضافه کرد: اگر یک نفر ناقل باشد تمام افراد خانواده و افراد در تماس نزدیک در معرض ابتلا خواهند بود همانطور که موارد بسیار زیادی در دزفول وجود دارد که یک فرد باعث انتقال کرونا به خانواده و برخی اعضای فامیل و دوستان خود شده است و در ادامه افراد مبتلا نیز باعث تداوم این چرخه و انتقال به سایرین شده اند بنابراین مردم باید از دید و بازدید های فامیلی و خانوادگی به شدت پرهیز کنند.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول برگزاری مجالس عزا و عروسی را از دیگر عوامل گسترش کرونا در دزفول برشمرد و گفت: با وجود اعلام ممنوعیت برگزاری هرگونه تجمع و مراسم عده ای از مردم بی توجه به شرایط بحرانی اقدام به برپایی مراسم عروسی و یا تشییع و ختم می کنند که در بسیاری از موارد با همکاری نیروی انتظامی و دستگاه قضا بانیان این مجالس از جمله چند داماد دستگیر و روانه زندان شده اند. واقعیت این است که ما به دنبال اینگونه برخوردها نیستیم لذا مردم باید با عقل و منطق خود شرایط را درک و از برگزاری این مراسمات خودداری کنند.

بن عباس توضیح داد: وقتی اعلام می شود که یک میهمانی کوچک نیز می تواند باعث انتقال ویروس شود به دور از اخلاق است که عده ای اقدام به برپایی مجالس چندصد نفره عزا و عروسی می کنند چرا که هیچکس حق ندارد دیگران را در معرض ابتلا قرار دهد.

استفاده از ظرفیت ریش سفیدان برای کنترل کرونا

وی در ادامه با تاکید بر لزوم استفاده شیوخ، سران عشایر، ریش سفیدان و بزرگان طوایف از ظرفیت خود در بین مردم، عنوان کرد: این افراد باید از نفوذ خود در جامعه استفاده کنند و با توصیه، نصیحت و حتی هشدار از برگزاری هرگونه تجمع و مراسم توسط مردم جلوگیری کنند ضمن اینکه تاکنون نیز با همراهی این بزرگان از برپایی مراسمات متعددی در بخش های مختلف شهرستان جلوگیری شده است که جای تقدیر دارد.

بن عباس افزود: بزرگان طوایف، ریش سفیدان و شیوخ در هر قومی باید جوانان را آگاه کنند تا این قشر علاوه بر مراقبت از خود با سهل انگاری باعث ابتلا و یا فوت افراد مسن در خانواده و یا فامیل نشوند.

وی با بیان اینکه کنترل کرونا صرفا وظیفه مسئولان نیست، ادامه داد: اگر مردم به مصوبات ستاد کرونا عمل نکنند بیماری کنترل نمی شود. در حال حاضر کسب و کارها تعطیل و معیشت بخش زیادی از مردم به خطر افتاده است بنابراین همه باید همکاری کنیم تا افراد کمتری مبتلا شوند و با سلامت بتوانیم از این شرایط عبور کنیم.

جشن عید فطر در دزفول برگزار نمی شود

بن عباس با بیان اینکه جشن عید فطر در دزفول برگزار نخواهد شد، گفت: در روز عید فطر همچون روز طبیعت تصمیمات سخت گیرانه اعمال خواهد شد و با برپایی ایست و بازرسی و گشت های متعدد از برپایی هرگونه مراسم و تجمع در شهرستان دزفول ممانعت به عمل خواهد آمد لذا از بزرگان طوایف و ریش سفیدان شهرستان انتظار داریم در این زمینه همکاری کنند و مردم را به ماندن در خانه و پرهیز از ترددهای غیرضروری در این روز توصیه کنند.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول با اشاره به تداوم تعطیلی آرامستان ها، بوستان ها، پارک ها و مراکز تفریحی در این شهرستان، گفت: با همکاری نیروی انتظامی و پلیس راهور خودروهای پارک شده در کنار بوستان ها جریمه و به پارکینگ منتقل خواهند شد.

بن عباس از تعطیلی مجدد تمام صنوف غیر ضرور، بانک ها و ادارات شهرستان دزفول از فردا تا دوشنبه پنجم خرداد ماه خبر داد و افزود: اصناف ضروری از قبیل سوپرمارکت ها، نانوایی ها، میوه فروشی ها، خوار و بارفروشی ها و مراکز عرضه مرغ، گوشت و ماهی نیز با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی صرفا تا ساعت ۲۲ اجازه فعالیت دارند.

وی تاکید کرد: گشت های بازرسی ستاد کرونا متشکل از نمایندگان صمت، تعزیرات، فرمانداری، پلیس اماکن، اتاق اصناف و مرکز بهداشت نیز به صورت جدی از سطح بازار و اصناف شهرستان بازرسی به عمل می آورند و با متخلفان برخورد خواهند کرد.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول بیان کرد: پس از بازگشایی اصناف، ادارات و بانک ها مردم باید برای حضور در جامعه تمام پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند ضمن اینکه پذیرش افراد بدون ماسک در ادارات و بانک های شهرستان ممنوع است.

بن عباس گفت: استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی توسط مردم یک امر به معروف است لذا مردم در صورت مشاهده افرادی که رفتارهای پرخطر انجام می دهند آنها را نهی و به رعایت موارد بهداشتی توصیه کنند.

وی با بیان اینکه تا زمان کشف واکسن کرونا، مردم باید با کرونا زندگی کنند، تاکید کرد: مردم باید در تمام مکان ها دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند تا از گزند این ویروس در امان بمانند و با همکاری و همراهی بتوانیم هرچه زودتر شاهد ریشه کنی این ویروس منحوس از سطح جامعه، کشور و جهان باشیم.

روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان دزفول

۳۱ اردیبهشت ماه ۹۹

۷۲