دستگاه پلاسما فرز در دزفول به بهره برداری رسید/ ۸۰ فرد بهبود یافته از کرونا در حال حاظر در دزفول شرایط اهدای پلاسما دارند  

دستگاه پلاسما فرز در دزفول به بهره برداری رسید/
۸۰ فرد بهبود یافته از کرونا در حال حاظر در دزفول شرایط اهدای پلاسما دارند

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول با اشاره به نصب دستگاه پلاسمافرز و آغاز پلاسمادرمانی بیماران مبتلا به کرونا در این شهرستان گفت: ۸۰ فرد بهبود یافته از کرونا در حال حاضر در شهرستان دزفول شرایط اهدای پلاسما را دارند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری علی فرهمندپور  روز چهارشنبه ۱ مرداد ماه ۹۹ در بازدید از مرکز انتقال خون دزفول با بیان اینکه پلاسمای افراد بهبود یافته مانند پادزهر است و به بیماران حیات دوباره می‌بخشد، افزود: به افرادی که شرایط اهدای پلاسما را دارند پیامک ارسال می‌شود تا با اهدای پلاسما جان مردم را نجات دهند.

وی از افراد واجد شرایط اهدای پلاسما که دچار کرونا شده‌اند و ۲ ماه از بهبودی آنها می‌گذرد تقاضا کرد پس از دریافت پیامک طبق زمان بندی اعلام شده و یا به صورت داوطلبانه نسبت به اهدای پلاسما اقدام کنند.

فرهمندپور اظهارداشت: روزانه هفت مورد پلاسما در سازمان انتقال خون دزفول تولید می‌شود که پنج مورد برای دزفول استفاده و ۲ مورد برای استفاده سایر هم استانی‌ها به اهواز ارسال می‌شود.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول گفت: افرادی که در ابتدای درگیری با بیماری کووید ۱۹ هستند، می‌توانند با تزریق پلاسما بهبودی کامل پیدا کنند و از مشکلات بعدی رها شوند.

وی با بیان اینکه پلاسمادرمانی حالت پیشگیرانه ندارد، افزود: پلاسما باید در زمان مناسب و شرایط خاص تزریق شود.

فرهمندپور بیان کرد: دستگاه پلاسمافرز با تلاش‌های فراوان در حوزه انتقال خون و مرکز بهداشت وارد دزفول شد که پس از تامین تجهیزات از امروز آغاز به کار کرد و نمونه گیری از افراد بهبود یافته را انجام داد

وی افزود: در حال حاضر فقط سه دستگاه پلاسمافرز در استان خوزستان وجود دارد که در شهرستان‌های اهواز، آبادان و دزفول نصب شده‌اند.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول گفت: با آغاز به کار این دستگاه، شهرستان دزفول از نظر تولید پلاسما در رتبه دوم استان خوزستان قرار گرفت و اکنون می‌تواند علاوه بر تامین پلاسمای موردنیاز خود، پلاسمای شهرهای شمال خوزستان را نیز تامین کند.

وی افزود: پلاسمای مورد نیاز شهرستان دزفول پیش از این از اهواز تامین می‌شد که با نصب این دستگاه، از این پس در دزفول تولید می‌شود.

فرهمندپور گفت: خوشبختانه وضعیت بیماری کووید۱۹ در دزفول بهتر شده که علت آن رعایت اصول و موازین بهداشتی توسط مردم است و باید به همین منوال ادامه یابد.

 

۴۶