مردم برای تغییر وضعیت کرونا در دزفول پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند/ خیابان‌های اصلی شهرستان مسدود خواهند شد/ ۷۰ درصد از ظرفیت بخش بیماران کرونایی بیمارستان دزفول تکمیل شده است

🔵 *مردم برای تغییر وضعیت کرونا در دزفول پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند/ خیابان‌های اصلی شهرستان مسدود خواهند شد/ ۷۰ درصد از ظرفیت بخش بیماران کرونایی بیمارستان دزفول تکمیل شده است*

به گزارش روابط‌عمومی فرمانداری ، عصر امروز شنبه ۲ اسفند ماه ۹۹ علی فرهمندپور فرماندار ویژه شهرستان در گفت‌وگو با رادیو دزفول اظهار کرد: شاخص‌های آنالیز بیماری در ابتدای شیوع کرونا تعداد فوتی‌ها و آمار بستری ها بود که براساس کسب تجربه درطول این یک‌سال زنگ خطر و رنگ‌بندی ها تغییر یافت.

وی افزود: درحال حاضر اگر شهرستانی در وضعیت آبی قرار دارد و بطور ناگهانی در آمار مبتلایان افزایشی مشاهده شد برای جلوگیری از شیوع بیشتر و کاهش موارد بستری و فوت سریعاً رنگ‌بندی تغییر خواهد کرد و زنگ خطر به صدا درمی‌آید.

فرماندار ویژه شهرستان دزفول گفت: معیارها و رنگ‌بندی‌ها نیز در فواصل زمانی و شرایط مختلف متفاوت هستند به گونه‌ای که دزفول در شاخص قدیمی در وضعیت آبی به سر می‌برد یعنی تعداد تست‌ها و نمونه‌های گرفته شده کمتر از روزهای اخیر بود.

وی ادامه داد: هم‌زمان با وزارت بهداشت که رنگ‌بندی و شاخص‌ها را تغییر داد به طور ناگهانی تعداد مبتلایان در دزفول در شیب صعودی قرار گرفت که برهمین اساس دزفول در شرایط قرمز قرار گرفت.

علی فرهمندپور تصریح کرد: وضعیت قرمز در واقع هشداری است که سریعاً اقدامات لازم صورت گیرند تا تعداد موارد بستری افزایش نیابند.

وی در خصوص عوامل افزایش آمار در دزفول، بیان کرد: عوامل زیادی همچون ورود مسافران، ترددهای غیرضروری و بیش از اندازه مردم و شهروندان، وجود فرودگاه در دزفول که موجب سفر بسیاری از مردم استان و حتی استان‌های هم‌جوار برای استفاده از پروازها می شود، حضور گردشگران در اماکن گردشگری موجب افزایش آمار کرونا در دزفول شد.

فرهمندپور اذعان کرد: شرایط آماری در دزفول نوسان دارد به گونه‌ای که تعداد نمونه‌ها روز گذشته کمتر از امروز بود.

وی با اشاره به پخش کلیپ هایی از برگزاری مراسم و تجمع از شهرستان دزفول در فضای مجازی عنوان کرد: از زمانی که چند کلیپ از برگزاری مراسم عزا و عروسی در دزفول با جمعیت چند هزارنفری در فضای مجازی منتشر شد این هشدار به دزفول داده شد که مراقب افزایش شمار مبتلایان باشیم و همین مراسمات جزء عواملی بودند که باعث شد کم‌کم در وضعیت بحرانی قرار بگیریم.

وی ادامه داد: درحال حاضر یک بخش بیمارستان بزرگ دزفول با ۷۰ درصد ظرفیت فعال است درصورتی‌که تا یک هفته گذشته ۱۰ درصد این بخش با بیماران کرونایی درگیر بود.

علی فرهمندپور اظهار کرد: تعداد تست هایی که روزانه در دزفول گرفته می شود بالا است اما تست‌های مثبت هم افزایش یافته که این مسئله نگران‌کننده است.

وی بیان کرد: نکته‌ای که مرتباً دانشگاه علوم پزشکی نیز تذکر می دهد آنست که خیلی‌ها علائم بیماری را دارند اما متأسفانه به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند که همین امر باعث درگیری بیشتر فرد با ویروس می‌شود تا جایی‌که در برخی از موارد عملاً هیچ کاری از دست کادر درمان ساخته نیست.

فرهمندپور ادامه داد: در یک دوره‌ای از ازدحام جمعیت در بیمارستان و مراکز درمانی به مردم گفته می‌شد تا اطمینان از ابتلا به بیماری کرونا به بیمارستان مراجعه نکنند اما درحال حاضر موضوع کاملاً برخلاف گذشته است و از مردم تقاضا داریم در صورت مشاهده کوچک‌ترین علائم سریعاً به مراکز درمانی مراجعه نمایند یا اطرافیان آن‌ها نیز شناسایی شوند.

وی پیرامون مسدود نمودن مسیرهای منتهی به بخش‌های سردشت و شهیون و هجوم مردم به دیگر بخش‌های تفریحی شهرستان، اذعان کرد: *خود مردم باید خواهان تغییر و بهبود شرایط باشند* چراکه برای حفاظت از سلامت و جان مردم نیروهای ستاد شهرستانی مقابله با کرونا ۴۵ ساعت برای بستن مسیر شهیون و سردشت فعال بودند که عادی انگاری موجب خستگی این عوامل و نیروها خواهد شد.

فرماندار شهرستان دزفول گفت: از ۱۵ آذرماه تا ۲۹ بهمن‌ماه سال جاری ۱۳هزار و ۴۴۲ بازدید از اصناف و ادارات انجام‌شده که با صرف زمانی بطور میانگین حدود ۲۰ دقیقه برای هر بازدید باید متوجه شد نیروهای ستاد شهرستانی مقابله با کرونا در این مدت انرژی و توان بسیاری صرف کردند.

وی ادامه داد: یک‌هزار و ۹۳۷ اخطاریه برای واحدهای صنفی که موازین بهداشتی را رعایت نکرده‌اند صادر و ۸۵ مورد از اصناف و گروه‌ها توسط بازرسان ستاد مقابله با کرونا ظرف مدت عنوان‌شده تعطیل شدند.

علی فرهمندپور اذعان کرد: پایانه‌های مسافربری با ۶۳ درصد، نانوایی‌ها ۷۳ درصد و سوپرمارکت‌ها با ۷۸ درصد عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از مشاغلی هستند که در گروه شغلی یک یعنی تعیین‌کننده نیازهای ضروری مردم قرار دارند و همچنان به افزایش عدم رعایت موازین بهداشتی سوق دارند که با ادامه این روند ناچار به تعطیلی آن‌ها نیز خواهیم شد.

وی بیان کرد: از مردم تقاضا داریم که در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اهتمام ویژه‌ای داشته باشند چراکه با تعطیلی گروه شغلی یک تامین نیازها سخت خواهد شد.

فرهمند پور عنوان کرد: افرادی که درحال حاضر اصرار بر حضور در اماکن تفریحی حتی از جاده و مسیرهای انحرافی را دارند همان افرادی هستند که در صورت ابتلا به بیماری و بستری در بیمارستان در زمان افزایش موارد بستری از کمبود خدمات و عدم رسیدگی مطلوب گلایه مند خواهند بود.

وی در خصوص باغ ویلاها افزود: زمانی که تالارها تعطیل می‌شوند معمولاً مردم برای برگزاری مراسم به سمت باغ ویلاها روی می‌آورند که طبق دستور کار جدید در صورت مشاهده برگزاری هرگونه مراسم و دورهمی های خانوادگی در باغ ویلاها علاوه بر پلمپ باغ، برق، آب، گاز قطع و چاه آب آن نیز پلمب خواهد شد.

فرماندار ویژه شهرستان دزفول گفت: کنترل باغ ویلاها سخت است اما تصمیمات اتخاذ شده و با کمک بخشدار مرکزی، نیروی انتظامی و دستور مستقیم دادستان این اقدام انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: اصناف بعد از ساعت ۹ شب به‌هیچ‌عنوان اجازه فعالیت ندارند و طبق دستورالعمل‌ها اصناف گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ کلاً مجاز به فعالیت نخواهند بود.

علی فرهمندپور تصریح کرد: تا به امروز ظهر به دلیل تقاضای مردم جاده و خیابان‌های اصلی شهر بسته نشدند اما با توجه به دستور استان به دلیل قرمز بودن وضعیت شهرستان این دستور داده شده که نیوجرسی‌ها و موانع آماده شوند تا خیابان‌های اصلی شهر طی روزهای آینده و بطور کامل مسدود شوند.

وی اظهار کرد: با ادامه همین روند علاوه بر بازار، خیابان امام خمینی شمالی و جنوبی، خیابان جهاد تا خیابان فولادیان و محله قلعه و… بطور کامل مسدود خواهند شد.

فرهمندپور اذعان کرد: طبق مصوبات از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح تردد خودروهای پلاک بومی در شهر ممنوع و در غیر این صورت ۵۰۰ هزار تومان جریمه اعمال خواهد شد همچنین از ۸ صبح تا ۹ شب تردد پلاک‌های غیر بومی ممنوع و مشمول جریمه هستند.

وی افزود: برخی از ساکنان شهرستان دزفول که خودروهایشان پلاک غیربومی دارند در صورت جریمه شدند با مراجعه به راهنمایی و رانندگی نسبت به حذف جریمه خود اقدام نمایند.

وی در خصوص برگزاری مراسم تشییع اظهار کرد: در شرایط فعلی تحویل اجساد از سطح ۰۶:۳۰ تا ۸ صبح صورت می‌گیرد و پنج نفر از نزدیکان متوفی متعهد می‌شوند که هیچ مراسمی برگزار نشود همچنین چاپخانه‌ها اجازه چاپ اعلامیه با درج زمان و مکان تشییع را ندارند بااین‌ وجود برخی تصور می‌کنند مراسم تشییع را می‌توانند در ساعات ابتدایی صبح برگزار کنند که این تصور کاملاً اشتباه است.

علی فرهمندپور اظهار کرد: ادارات با یک‌سوم کارکنان مجاز به فعالیت هستند که بازرسان فرمانداری بشدت بر این موضوع نظارت دارند و اگر اداره این قانون را اجرا نمی‌کنند مردم گزارش دهند تا پیگیری‌های لازم صورت گیرد.

وی ادامه داد باشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی و ورزش‌های پربرخورد طبق مصوبات باید تعطیل باشند.

فرهمندپور در خصوص گلایه مردم از حاضر نشدن نیروی انتظامی برای جلوگیری از برگزاری مراسمات پس از دریافت تماس‌های مردمی اذعان کرد: شماره ۱۹۷ تلفن رسیدگی به شکایات مردمی از نیروی انتظامی است که مردم میتوانند گزارش خود را در این خصوص ارائه دهند.

وی بیان کرد: درحال حاضر بیمارستان بزرگ دزفول تنها بیمارستان در چرخه درمان کرونا در شهرستان دزفول است که ۲ مرکز درمانی دیگر هم تدارک دیده شده اما فعلاً تمام موارد مثبت کرونا به بیمارستان بزرگ به‌عنوان بیمارستان پایلوت ارجاع داده می شوند‌.

فرماندار ویژه دزفول گفت: اگر رعایت پروتکل ها صورت گیرد می‌توان عید خوبی را سپری کرد چراکه با کاهش آمار و تغییر رنگ‌بندی ضرورتی برای اعمال محدودیت ها وجود ندارد.

وی ادامه داد: آمار استفاده از ماسک در دزفول طی هفته گذشته ۸۵ درصد گزارش شده درصورتی که دو هفته قبل قریب به ۹۰ درصد بود و این گزارش کاهش آمار استفاده از ماسک را نشان می دهد.

علی فرهمندپور در خصوص کرونا انگلیسی اظهار کرد: متأسفانه این ویروس جهش‌یافته در استان شیوع یافته و در دزفول دو مورد مشکوک مشاهده شده که این ویروس بسیار قوی‌تر و علائمی با شدت بیشتری دارد همچنین درگیری آن در سنین پایین‌تر و بدون بیماری زمینه‌ای است‌.

وی اظهار کرد: طرح غربالگری خانه به خانه شهید حاج قاسم سلیمانی در شهرستان دزفول درحال اجرا است که از مردم تقاضا می‌شود با کارشناسان این طرح همکاری لازم را داشته باشند همچنین مردم در صورت مراجعه به ادارات اطلاعات دقیق خود را برای ثبت در نرم افزار ماسک ارائه دهند.

فرهمندپور عنوان کرد: از بیماری فرار نکنیم و علایم را ساده در نظر نگیریم چراکه با خوددرمانی یک جامعه را درگیر خواهیم کرد.

وی در بخشی دیگر از گفت‌وگوی خود در خصوص سفر استاندار جدید خوزستان به دزفول گفت: اولین سفر استانی آقای قاسم سلیمانی دشتکی به شهرستان‌های دزفول، اندیمشک و شوش بود که نسبت به مردم دیار مقاومت نیز اظهار لطف بسیاری داشتند.

فرماندار ویژه دزفول گفت: قبل از سفر استاندار به دزفول طی تماسی با بنده خواستار برگزاری شورای اداری شهرستان شد تا با مسئولین دزفول آشنا شوند.

وی افزود: ایشان در جلسه شورای اداری هم دستوراتی صادر نمودند که امروز پیگیر تحقق مطالبات منابع و بودجه شهرستان بودند که خدا ر شاکریم ایشان نگاه ویژه‌ای به شهرستان دزفول دارند.

🖊️ *روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان دزفول*
۲ اسفندماه ۹۹

۱۴۴
اخبار مرتبط